*Jednotlivé doklady LA, tak jak je znáte z Výroby 3000.*
images/tip.png*Tip:* Zvláště pokud máte velké množství dokladů je vhodné si v [#134-en,*Hlavním nastavení - záložka uživatelské*] přednastavit zobrazování dokladů jen za určitý *rok nebo rok a měsíc*. Toto zobrazení si můžete v případě potřeby kdykoliv změnit v [#35-en,*Zobrazení*]. Období za které se doklady/přehledy zobrazují se řídí *obdobím* nastaveným v [#34-en,*Záznamech*].
Každý doklad se dělí na *hlavičku* dokladu a jednotlivé *položky*.
==Uzavření, otevření dokladu
Ve všech dokladech máte možnost *uzavřít/otevřít* doklad. Takto uzavřený doklad již není možné *editovat*.
images/tip.png*Tip:* *Uzavírat* a *otevírat* doklady můžete i *hromadně*, pokud si tuto volbu povolíte v [#134-en,*hlavním nastavení*] v *uživatelském nastavení* a *restartujete* program.
images/vykricnik.png *Pozor:* Hromadné *otevření/uzavření* dokladu reaguje na *aktuální filtr*. Pokud není zadaný žádný [#13-en,*filtr*] budou se *otevírat/uzavírat* všechny doklady, které ještě neprošly [#45-en,*měsíční uzávěrkou*].
images/vykricnik.png *Pozor:* Do uzavřeného období ([#45-en,*měsíční uzávěrka*]) již není možné vytvořit nový doklad.
Ve sloupci *US* se graficky odliší *uzavřený doklad (oranžová)* a *doklad prošlý měsíční uzávěrkou (červená)*.
_Pozn.: Pokud sloupec US nevidíte, je možné si ho zobrazit [#10-en,*zde*]._
images/zaznamynove5.png
Uzavřením dokladů *LA41* a *LA46* *vypočítáte mzdy* v jednotlivých položkách dokladu. U *LA43*, *LA44* dojde k *výpočtu dopravného*, výpočtu celkového *množství* a *ceny* za jednotlivé položky a doplnění *množství p.* a *ceny p.* v položkách pokud jsou tyto pole prázdná. U dokladu *L10* se uzavřením vypočítá *sumář*.
_Pozn.: Pokud doklad *otevřete*, je možné jej opět *editovat*._
Doklady je také možné *upravovat, tisknout a filtrovat*.images/ulozitpohledikona1.png
*Uložit* _v Hlavní nabídka > [#35-en,*Zobrazení*]._===Nový řádekPro vytvoření nového řádku v *hlavičce* dokladu, použijte klávesovou zkratku *Ctrl + N*. Po zadání hlavičky dokladu, vytvoříte nový řádek v *položkách* klávesovou zkratkou *Ctrl + Insert*.===TypováníNa další kolonky se přepnete klávesou *Enter*. Pokud narazíte na *rozbalovací seznam*, můžete ho rozbalit, bez použití myši, stiskem kláves *levý Alt + klávesová šipka dolů*. Ale pokud rovnou začnete *psát* do kolonky s rozbalovacím seznamem, vyfiltrují se hodnoty, které odpovídají vámi napsané hodnotě a vy ji tak můžete snadněji vybrat.images/tip.png*Tip:* Seznam sloupce lze také otevřít v samostatném okně klávesovou zkratkou *Ctrl + Enter*, pak můžete snadněji [#12-en,*dohledat*] hodnotu, kterou potřebujete pokud např. neznáte zkratku podvýkonu. Nalezenou hodnotu potvrdíte *Ctrl + Enter*. Pokud nevyberete žádnou hodnotu, zpět k typování se vrátíte *Ctrl + Backspace*.V případě, že se potřebujete vrátit v řádku zpět a opravit nějakou hodnotu, použijte klávesu *Escape (Esc)*, tím vyskočíte z editace kolonky a můžete se volně pohybovat po řádku *klávesovými šipkami*. Poté pro editaci kolonky stiskněte klávesu *Enter* a přepište hodnotu.Hodnotu lze odstranit klávesou *Backspace*. Klávesou *Esc* lze také ukončit editaci celého řádku.
Stiskem klávesy *Enter* v poslední kolonce, automaticky přejdete na nový řádek a původní se uloží. Další možností je znovu stisknout *Ctrl + Insert*.
===Editace řádku
Pokud chcete editovat již uložený řádek, je nutno stisknout *klávesu F2*. Že lze řádek editovat poznáte tak, že se místo šipky se objeví značka pro editaci.
images/upravitradek1.png
===Smazání řádku
Označený řádek smažete klávesovou zkratkou *Ctrl + Delete*. Tato klávesová zkratka je funkční pouze v položkách dokladu. Smazání celého dokladu (hlavičky) provedete kliknutím na
images/smazatdokladikona.png *Smazat doklad* v _Hlavní nabídka > Záznamy._Pro vytvoření nového řádku, uložení řádku, editaci již uloženého řádku a smazání řádku, můžete také využít *ikon* nacházejících se _v Hlavní nabídka > [#34-en,*Záznamy*] - *Úprava dokladů*_.images/vykricnik.png *Pozor:* Do *Výroby 4000* není možné natypovat doklady se stejnou *kombinací* *rok*, *měsíc*, *lú* a *číslo dokladu*.
images/duplicitnicisdokl1.png
==Zadávání porostů
Jsou dva způsoby jak můžete porosty do jednotlivých dokladů zadávat:
* *1) Typování do kolonky Porost c. -* pokud vybíráte porosty v *Porost c.* probíhá kontrola na lhc automaticky tak, že porost který není *v plánu* (v lesmistru) v seznamu *Porost c.* vůbec nenaleznete a nemůžete ho tak do kolonky *Porost c.* napsat. Nemusíte mít proto nastavenou *kontrolu na lhp* (zaškrtnutý sloupec *Kontrolovat na lhp*) a není potřeba nastavovat *typování porostů* (kolonky *Porost je konstanta*, *Porost = díl* atd.)
* *2) Typování porostů do kolonek Odd., Díl, Psk a Etáž -* V tomto případě je nutné mít nastavenou *kontrolu na lhp* (zaškrtnutý sloupec *Kontrolovat na lhp*) aby se vám nestávalo, že budete porosty zadávat chybně. Stejně tak je nutné nastavit strukturu vašich porostů v lhp nebo lho. Nastavení této struktury vám ulehčí typování porostů.*Kontrolu na lhp u jednotlivých lhc nastavíte* [#104-en,*zde*].